SON DAKİKA

Seçim Takvimi Bugün Yayımlanıyor

Bu haber 26 Nisan 2018 - 10:04 'de eklendi ve 133 kez görüntülendi.

Vandagündem- YSK Başkanı Sadi Güven 24 Haziran seçimle ilgili açıklamada bulundu. YSK Başkanı Güven: Siyasi partilerle ilgili bir itiraz kalmadı. Seçime 11 parti girmiş oldu.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, 24 Haziran’da yapılacak cumhurbaşkanı ve milletvekili genel seçimlerine ilişkin seçim takviminin bugün yayımlanacağını açıkladı.

Güven, dün YSK binasından çıkarken gazetecilere yaptığı açıklamada, siyasi partilerin kayıtlarını Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının tuttuğunu söyledi.

Hür Dava Partisinin (HÜDA PAR) ilk önce seçime giremeyeceği yönünde kayıtların olduğunu ifade eden Güven, “İtiraz üzerine, ‘Kongremizi yaptık.’ dediler. Biz ilçelerden bütün belgeleri Yüksek Seçim Kurullarından, onların bize vermiş olduğu bilgileri teyit ettirdik. Toplamda 41 ilde teşkilatlanma şartını yerine getirdiler. Biz de Hür Dava Partisinin seçime girmesine karar verdik. Biraz önce imzalandı. Resmi Gazete’de yayımlanmak üzere gönderildi.” diye konuştu.

Sadi Güven, bütün partilerin itirazını değerlendirdiklerini söyleyerek şunları kaydetti:

“Siyasi partilerle ilgili bir itiraz kalmadı. Seçime 11 parti girmiş oldu. Uyum yasası TBMM’den çıktı ancak Resmi Gazete’de şu an itibarıyla yayımlanmadı. Bu nedenle seçim takvimini yayımlayamadık. Bu değişiklikler bu gece ya da yarın Resmi Gazete’de yayımlanırsa bir kez daha gözden geçirip seçim takvimini inşallah yarın yayımlamayı düşünüyoruz.”

‘MÜMKÜN OLDUĞUNCA ÇABUK ŞEKİLDE YAYIMLAYACAĞIZ’

Güven, bugün de YSK binasına girişinde gazetecilere, 24 Haziran’da yapılması planlanan cumhurbaşkanı ve milletvekili genel seçimleriyle ilgili süreç hakkında açıklamada bulundu.

“Bugün mümkün olduğunca çabuk şekilde seçim takvimini yayımlayacaklarını” bildiren Güven, “Hazırladığımız genelgeleri de yayımlamaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

Kaynak: Evrensel