SON DAKİKA

İÇKİ SATIŞLARI TAVAN YAPTI

Bu haber 29 Mart 2018 - 16:33 'de eklendi ve 79 kez görüntülendi.

Alkol kullanımına ilişkin yapılan saat sınırlaması ve sürekli yapılan zamlara rağmen alkol satışları tavan yaptı.

Saat sınırının içki tüketimini düşürmediğini, kendilerini mağdur ettiğini belirten esnaf, işlerinin düzelmesi için devletten destek bekliyor. Esnaf, devletten en azından iki saat erteleme talep ediyor.Türkiye’de 2013 yılında yürürlüğe giren 6487 sayılı yasa değişikliğiyle alkollü içki satışı, reklam ve tanıtım konusunda getirilen sınırlamanın perakendeci esnafa etkileri ölçüldü.

 

 

Tütün Alkol Piyasası Denetleme Kurulu (TAPDK) tarafından yetkilendirilmiş perakende satış noktalarının yüzde 90.3’ü saat 22:00’den sonra getirilen alkollü içecek satış yasağını desteklemediğini belirtirken, bu oran turizm bölgesinde yüzde 91.1 oldu.

İşletmelerin yüzde 56.2’si uygulamada bir değişiklik olması durumunda yasağın tamamen kaldırılmasını talep ederken, yüzde 38.8’i yasağının daha ileri bir saate alınmasını tercih etti. Eğer saat yasağı kaldırılmaz ancak bir değişiklik yapılırsa, işletmelerin yüzde 41.2’si saat 24:00’ü, yüzde 25.7’si saat 02:00’yi tercih etti.

İşletmelerin yüzde 88.6’sı 2013’te yapılan bu düzenleme sonrasında gelirinin düştüğünü belirtti.

İşletmelerin yüzde 70.3’ü yakın çevresinde ya da bilgi sahibi olduğu kadarıyla, dükkanını kapatan/iflas eden esnaf olduğunu söyledi.

Kaçak içkiler piyasada dolanıyor

Bir esnaf, alkol tüketiminin düşmediğini belirterek, “Aksine insanlar merdiven altına yöneldi. Kaçak içki satışları tavan yaptı. Bulgaristan’dan Gürcistan’dan kaçak içkiler piyasada dolanıyor. Korsanla mücadele gücümüz de zayıfl adı” dedi. Sınırlama kalkmasa bile ileri saate ertelenmesini talep eden esnaf, özellikle havanın geç karardığı günlerde taleplerin hep saat 22:00’den sonra geldiğini de kaydetti.