SON DAKİKA

Sınır Kapılarına ticaret hacmi!

Bu haber 13 Nisan 2018 - 7:45 'de eklendi ve 112 kez görüntülendi.

Bölgenin geçim kaynağı olan sınır kapısının kapatılmasına Doğubayazıtlılar tepki gösterdi.  Hakkari’de Esendere, Van’da Kapıköy ve Ağrı Doğubayazıt’ta bulunan Gürbulak Sınır Kapısı bölgenin önemli geçim kaynaklarını oluşturuyor. Ancak her üçü de AKP hükümetinin İran devleti ile işbirliği neticesinde imkan verdiği oranda ticaret yapılabiliyor. Sigara ve diğer ürünlerin sınırdan kaçak geçişini engellemek için, ağır cezaların getirilmesi ile bölge halkı sınır kapılarında özgürce ticaret yapmak istemesine rağmen buna izin verilmiyor.

AKILLARA DURGUNLUK VEREN KOTA!

Bölgenin önemli ticaret merkezlerinden olması gerekirken son dönemlerde zor günler geçiren Doğubayazıt’ta halkın son umudu Gürbulak Sınır Kapısı oldu. Gürbulak Sınır Kapısı’nda ticaret izni için belirlenen kota akıllara durgunluk veriyor. Söz konusu sınır kapısında sadece 1 kilo çay ve 3 karton sigaranın girişine izin veriliyor. Bunlar dışında herhangi bir ticaret yapılmasına izin verilmiyor.

 

AKP SINIR KAPILARINI YİNE SEÇİM VAADİ OLARAK SUNACAK

Esendere, Kapıköy ve Gürbulak sınır kapılarını meclis gündemine taşıyan HDP Van Milletvekili Lezgin Botan ise, “Özellikle esnafın ve halkın borç altında ezildiği, geçinemediği bir dönemde sınır kapıları büyük önem arz ediyor. Bu tür yerlerin arttırılması ve canlandırılması gerekirken, yasaklanmasını anlamak mümkün değil. Muhtemelen AKP buraları yine bir seçim yatırımı ya da vaadi yapacak ve seçimlerden önce bir kez daha gelip açacak. Siyasi hesaplar uğruna halkı mağdur ediyor. Sınır kapılarının sonuna kadar açılması için gerekli mücadelemiz her platformda sürecek” ifadelerini kullandı.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN