SON DAKİKA

Erdoğan : Afrin’den sonra yeni bir askeri harekata başlıyoruz

Bu haber 02 Nisan 2018 - 14:06 'de eklendi ve 77 kez görüntülendi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, İstanbul’daki okulların bahçelerinin altına otopark yapılacağını duyurdu. Erdoğan böylece hem sokaklara park edilmesinin önüne geçileceğini hem de okullara gelir elde edileceğini söyledi. Erdoğan ayrıca ‘askerin Afrin’in ardından yeni hedeflere ilerlemenin hazırlığı içinde’ olduğunu belirterek, “Yeni hedefleri de her an duyabilirsiniz” dedi.  Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Afrin’in ardından yeni askeri harekatın başlayacağını söyledi. Erdoğan, Türkiye’nin artık operasyonlarını sınır dışında da yaptığını belirterek, Sincar konusundaki görüşlerini yineledi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, İstanbul’da yapımı tamamlanan 80 okul ve 59 okul spor salonunun açılış töreninde yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi:

EĞİTİMDE YAPILACAK İŞLER VAR: 4+4+4 sistemiyle en önemli reformumuzu bu dönemde yaptık. Eğitim öğretime verilen zararı ortadan kaldırdık. Bunlar en önemli engellerin ortadan kaldırılmasıydı. Müfredatı, ders kitaplarını modern bir anlayışla yeniden düzenliyoruz. Orada da yapılacak işler hala var. Artık açıkta kalma diye bir durum söz konusu değil. Türkiye’nin insan gücü niteliği yükseldikçe tüm alanlarda iddiası da artıyor. Yüzde 7.4 büyüme kaydedebildiysek, ihracatımızı şubat itibarıyla 160 milyar dolara çıkartabildiysek, daha etkin bir güç haline geliyorsak bunların hepsinde eğitim öğretimde geldiğimiz yerin çok büyük bir payı vardır. Buna rağmen eğitim ve kültür konusunda tam istediğimiz seviyeye henüz ulaşamadığımıza inanıyorum. Devlet diğer hizmetlerden, yatırımlardan kısarak eğitim ve öğretime bunca kaynak aktarırken ortaya çıkan netice bununla mütenasip görünmüyor. Demek ki bazı yerlerde bir tıkanıklık, eksiklik var.

BİZ TEOG’LA OKUMADIK YA: Tamamen sınav kazanmaya yönelik bir sistemde arzuladığımız eğitime yer kalmaz. TEOG meselesi de bundan dolayı. Biz TEOG’la okumadık ya. Bu yükleri şöyle bir kenara bırakalım. Artık rekabetin alanı hikmetle yoğrulmuş bilginin bizatihi kendisi haline gelir.

Ülkemizde kendinize ideal olarak seçebileceğiniz pek çok iyi örnekle birlikte kesinlikle uzak durmanız gereken kötü örneklerle de karşılaşabilirsiniz. Türkiye’nin başına musallat edilen terör örgütlerinin hedefinde öncelikle genç dimağlar olur. Her kim ki sizi tarihinize, kültürünüze aykırı bir takım fikirlerle zehirlemeye çalışıyorsa onlardan uzak durun. Bunların hiçbirinin de bizim dünyamızla, inancımızla, töremizle ilgimiz yoktur. Annesine, babasına, ailesine saygı duymayan bir ferdin ne ailesine ne devletine, ne milletine faydası olur.

AKKUYU NÜKLEER SANTRALİ: Geçtiğimiz günlerde milletvekili sıfatı taşıyan bir tanesi bizim uluslararası yatırımcıları ülkemize davet etmemize Türkiye’de kimsenin can ve mal güvenliği yok diye mesajla cevap vermiş. Bu tam bir kötü örnektir. Benim torunum bile bunlar kötü değil mi dede diyor. Bunlara cevabı yarın Mersin’de Akkuyu Nükleer Santrali’nin temel atma töreni ile vereceğiz. Böyle bir zihniyetin sorgulamasını da mutlaka yapmamız gerekiyor.

BUNLAR MANKURT: Gençler biz bunlara mankurt diyoruz. Kendi toplumunu, ailesini düşman gören, onlara saldıran kişi demektir. Bunlar mankurttur. Her terörist bir mankurttur. Bunlar kimi zaman siyasetçi kılığına bürünüp dünyaya ülkesini kötüler. Nerede bunun genel başkanı? Nasıl bunu söylersin diyor mu? Bunlar kimi zaman öğrenci kılığına girip şehitlerimizin anılmasının engellenmesini de sağlar.

ÖMRÜMÜZÜN SONUNA KADAR MÜCADELEYE DEVAM: Ömrümüzün sonuna kadar bu mücadeleyi vermeye devam edeceğiz. Evlatlarımızın gözlerindeki heyecanı, azmi gördükçe, mücadelemizin boşa gitmediğini anlıyorum. Türkiye geliştikçe, güçlendikçe karşımıza çıkan sorunların mahiyeti, çapı da ona göre değişiyor. Türkiye’nin sınıfta 125 öğrencinin olduğu dönemleri bilenler vardı.

OKULLARIN BAHÇELERİNİN ALTINA OTOPARK YAPALIM: Bazıları çıkıyor, battık, bittik şöyle böyle oldu. Hiçbir şey olmaz. Valimizden az önce müjdesini aldım. Okullarımızın bahçelerinin altına otoparklar yapalım. Hem mahallenin bu araçlarını park etme sıkıntısını ortadan kaldıralım, hem de belediyeler verdikleri sözleri yerine getirmiş olsunlar. Bir defa park için belediyeler ruhsat verirken ücret alıyor. İnşa edilen apartmanın altına otoparkın yapılması lazım. Hiçbir apartmanın altında olur mu? Neredeyse hiç yoktur. Sokağın içine bir sıra, iki sıra park ediyor. Bir yangında vs. oralardan girmek çıkmak çok zor. Okullarımızın altında olursa hem bir gelir kaynağı olur bir de hırsız arsız diye bir endişeye araç sahipleri kapılmaz.

AFRİN: Afrin’de son rakam 3 bin 872 terörist etkisiz hale getirildi. Akşam Afrin’deydik, en uç noktadaydık. Sınırdaydık. Askerlerimizle iç içe olduk. Protokolü bir kenara koyduk hasbihalde bulunduk. Güzel bir buluşmamız oldu. En ufak bir soru işareti yok ve yeni yeni hedeflere ilerlemenin hazırlığı içindeler. Yeni hedefleri de sürekli olarak, her an duyabilirsiniz. Bugün artık Türkiye terör örgütlerinin sınırları dışında bulup inlerine giriyor. Onlar kaçıyor, biz kovalıyoruz. Afrin’e, Sincar’a kaçtılar. Bağdat’a özellikle söyledik, siz halledecekseniz halledin, yoksa biz gelip hallederiz. Ve bütün bunlar için kimseden icazet beklemiyor, kimsenin gözüne bakmıyoruz.