SON DAKİKA

CHP’li 15 Vekil İYİ Parti’ye Geçti

Bu haber 22 Nisan 2018 - 15:08 'de eklendi ve 76 kez görüntülendi.

YSK, 24 Haziran’da yapılacak seçime İYİ Parti’nin katılabileceğini açıkladı.

Vandagündem- CHP’li 15 vekilin İYİ Parti’ye geçmesiyle birlikte TBMM’de grup kurma ve seçimlere katılma hakkı kazandı.  İYİ Parti seçimlere katılabilmek için YSK’ya başvuruda bulundu. YSK, İYİ Parti’nin seçime katılabilecğini açıkladı.

Yüksek Seçim Kurulu, İYİ Parti’nin 24 Haziran 2018’de gerçekleşecek seçime katılabileceğini duyurdu. Yüksek Seçim Kurulu (YSK), AK Parti, CHP, MHP, BBP, DP, BTP, SP, Vatan Partisi, İYİ Parti ve HDP’nin 24 Haziran’daki seçime girebileceğine karar verdi.

YSK tarafından yapılan açıklamada; Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığında yapılan inceleme sonucunda 298 sayılı Kanunun 14. maddesinin 11. fıkrası ile 2820 sayılı Kanunun 36. maddesi gereğince illerin en az yarısında teşkilatını kurmuş siyasi partilerin; Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti), Bağımsız Türkiye Partisi (BTP), Büyük Birlik Partisi (BBP), Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Demokrat Parti (DP), Halkların Demokratik Partisi (HDP), İyi Parti, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP), Saadet Partisi (SP) ve Vatan Partisi olduğu belirtildi.

İŞTE 24 HAZİRAN SEÇİMLERİNE GİRECEK PARTİLER: 

 

Bu kapsamda yapılan açıklamada, “298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanunun ile 2830 sayılı Siyasi Partiler Kanunun ilgili maddeleri gereğince seçime girebilmek için öngörülen şartları taşıyan partiler AK Parti, CHP, MHP, BTP, BBP, DP, HDP, SP, Vatan Partisi ve İYİ Parti olduğunun tespit edildiğine YSK tarafından karar verilmiştir”denildi.

 CHP’den 15 milletvekili transfer eden grup kuran İYİ Parti, Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı’na yazılı müracaatta bulundu.

15 VEKİLİN İSİMLERİNE YER VERİLDİ:

İYİ Parti Genel Sekreteri Aytun Çıray, grup oluştuğu için seçilme katılma şartının ‘bir kez daha’ gerçekleştiğini açıkladı. İYİ Parti,Genel Sekreter Aytun Çıray’ın imzasının bulunduğu bir dilekçeyle YSK’ya başvurdu. Yazının sonuna CHP’den İYİ Parti’ye katılan 15 vekilin ismine yer verildi. İşte YSK’ya giden o yazı;

“Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı’na…

Aşağıda isimleri ve seçim çevreleri yazılı milletvekilleri partimize katılmışlardır. Adı geçen milletvekillerinin istifa dilekçelerinin bir örneği ekte sunulmuştur. Böylece 5 milletvekili ile parlamentoda temsil edilen İYİ Parti 2820 sayılı Siyasi Partiler Kanununun 36. Maddesinde seçime katılma için öngörülen grup kurma koşulunu da bir kez daha sağlamıştır. Seçimlere katılmamız için gerekli işlemlerin yapılmasını arz ve talep ederim.”

Kaynak : İnternethaber