SON DAKİKA

Kürtler ‘güç birliği’ peşinde : Kürtler arası ittifak mümkün mü?

Bu haber 25 Nisan 2018 - 9:47 'de eklendi ve 78 kez görüntülendi.

VANDAGÜNDEM – Kürtler arası ittifak olabilir mi?

Seçimlere hazırlık yapan ve kendilerini ‘Kürdistani parti’ olarak tarif eden partiler bir ‘Kürt Bloku’ oluşturmak için çalışma yürütüyor. Böyle bir ortaklığın diğer partilerle gerçekleşecek ittifak görüşmelerinde ellerini güçlendireceğini düşünüyorlar.

DİYARBAKIR – Seçim tarihi belli olduktan sonra Ankara’da hareketlilik başladı ve bir süre daha devam edecek gibi görünüyor. Ancak siyasetin hareketli olduğu tek merkez Ankara değil: Diyarbakır’da da yoğun bir tempo yaşanıyor. Meclis’te grubu bulunan siyasi partilerin il başkanları ve Diyarbakır’daki kurmayları Ankara ile Diyarbakır arasında mekik dokumaya başladılar. Seçim tarihinin belirlenmesinden hemen sonra milletvekili adaylarının il başkanlıklarına başvurmaya başlaması da dikkat çekici gelişmelerden biri oldu. Oysa Saadet Partisi hariç, partiler adaylık başvurularını henüz kabul etmeye başlamadı.

 

Ankara’da devam eden ittifak çalışmalarının bir benzeri Diyarbakır’da da yaşanıyor. Ağırlıklı olarak bölgede örgütlenen ve kendilerini ‘Kürdistani’ olarak tarif eden partiler de başka bir ittifakın yolunu arıyor. Kendi kimliklerini koruyarak seçime ağırlıklarını koymaya hazırlanan partilerin ittifak için önceliği ise Kürtlerin demokratik hakları.

Kaynak : gazeteduvar