SON DAKİKA

HDP Van İl Örgütü Seçim Startını verdi

Bu haber 23 Nisan 2018 - 16:27 'de eklendi ve 330 kez görüntülendi.

Vandagündem- HDP Van İl Örgütü, 24 Haziran’da yapılacak seçimler için start verdi. HDP Van İl Eş Başkanı Ümit Dede, tüm Van halkını 24 Haziran seçimleri öncesi HDP etrafında kenetlenmeye çağırarak,  7 Haziran ruhuyla bir kez daha seçim zaferi yaşayacaklarını söyledi.

24 Haziran 2018 tarihinde yapılacak yerel seçimlere ilişkin HDP Van İl binasında düzenlenen basın toplantısına Van halkı yoğun ilgi gösterdi. Basın toplantısına HDP Van İl Eş Başkanları Yadişen Karabulak, Ümit Dede, DBP Van İl Eş Başkanı Ayla Tarhan,  HDP MYK Üyesi Zahide Besi, HDP PM Üyesi Murat Sarısaç, DBP PM Üyeleri Saim İpekten, Barış Oflas, yerine kayyum atanan Belediye Eş Başkanları, Barış Anneleri, TJA Aktivistleri,  DTK Sözcüleri, STK temsilcileri  katıldı.

‘TÜM VAN HALKINI HDP ETRAFINDA KENETLENMEYE ÇAĞIRIYORUZ’

Basın toplantısında konuşan HDP Van İl Eş Başkanı Ümit Dede, tüm Van halkını 24 Haziran seçimleri öncesi HDP etrafında kenetlenmeye çağırdı. Seferberlik ruhuyla 24 Haziran seçimlerine gireceklerini kaydeden Dede, “ 2019 yılında yapılması gereken genel seçimler ve Cumhurbaşkanlığı seçimler geçen hafta Salı günü MHP Genel Başkanı Lideri Devlet Bahçeli’nin Ağustos ayında yapılmasına ilişkin grup toplantısında yaptığı konuşma ve ardından AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçimlerin 24 Haziran da yapılması  konusunda Bahçeli ile görüş birliğine vardıklarını açıkladı. Böylece seçim tarihi kesinleşti. Bu açıklamalar sırasında MHP Lideri daha açık sözlü davranarak ülkenin yönetilemez hale geldiğini söyledi. Hem iç hem dış politikanın iflasın eşiğine geldiğini açıkça itiraf etti. Bir sonra ki AKP Genel Başkanı bu kadar açık sözlü olmamakla birlikte seçimlerin Ağustos ayında değil de Haziran ayında yapılmasını açıklamasını ülkenin Ağustos’a kadar bile yönetemeyeceklerini açıklamış oldu. “ diye konuştu.

‘HDP OLARAK SEÇİMLERE HAZIRIZ’

“Biz HDP olarak baskın seçime de erken seçime de hazır olduğumuzu defalarca ilan ettik.” Diyerek konuşmasını sürdüren Dede, “  Van’da daha önce toplantılarımızda hazırlığımızın olduğunu ilan etmiştik. Bu kapsamda il ve ilçe kongrelerimizi yaptık. Örgütlenme anlamında hazırlıklarımız her zaman oldu. Bu coşkuyla, bu moralle birlikte bugün itibariyle yine burada bulunan kurumlarımız, siyasi partilerimiz, bileşenlerimiz, dostlarımız aracılığıyla seçim startımızı veriyoruz. 24 Haziran’da baskın seçimle karşı karşıya kalmamız bizim için endişe verici değildir. Biz seçimlere hazırız. “ dedi.

Dede, konuşmasını şöyle sürdürdü : “Seçimlerin 24 Haziran’a alınması AKP-MHP koalisyonunun ne kadar zor durumda ve  çaresiz olduğunu gösteriyor. Bu bize aynı zamanda moral veriyor. Bu anlamda 24 Haziran’ın ülkemiz için hayırlı olacağına inanıyoruz. Yönetemiyoruz şeklinde ki itirafları özelde Kürt halkı ve genelde tüm Türkiye ve Ortadoğu halklarını daha güzel günlerin beklediğini gösteriyor. Bu umutla, bu moralle seçimlere gireceğiz. Haziran HDP açısından güzel bir aydır, umuttur. 7 Haziran’da olduğu gibi ve onu aşan bir düzeyde katılım oranıyla 24 Haziran seçimlerini karşılayacağız. Biz tekrar ifade ediyoruz. En Olağanüstü seçimlerinde dahi yapılacak seçime hazırız. Tüm il ve ilçelerimizde çalışmalarımızı başlattık. OHAL koşullarında seçime girilmesine ilişkin tartışmalarda yürütülüyor. Oysa biz 30 yıldır OHAL koşullarında seçime giriyoruz. Bizden önce ki arkadaşlarımız o koşullarda nasıl mücadeleyi bugünlere getirdiyse bizde bundan sonra tüm OHAL koşullarına rağmen mücadelemizi sürdüreceğiz. Zaten onlarda bizden yılmamızı, demokratik siyasetten vazgeçmemizi istiyorlar. Biz de buna karşı sonuna kadar demokratik siyasi mücadelemizi sürdüreceğiz.”

Kaynak: Haber Merkezi