SON DAKİKA

Adıyaman’da deprem: Yaralılar Var

Bu haber 24 Nisan 2018 - 9:11 'de eklendi ve 140 kez görüntülendi.
Vandagündem- Adıyaman Samsat ilçesinde saat 03.34’te 5.4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Samsat merkezli  meydana gelen depremde 13 kişi yaralandı, bazı binalar yıkıldı

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’nden alınan bilgiye göre saat 03.34’te Adıyaman Samsat merkezli bir deprem meydana geldi. Yerin 14 kilometre altında meydana geldiği bildirilen depremin büyüklüğü ise 5.4 olarak açıklandı.

Urfa’da da hissedildi
Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı ise 03.34’te meydana gelen depremin büyüklüğünü 5.1 olarak açıkladı. AFAD’ın açıkladığı rakamlara göre deprem yerin 7 kilometre altında meydana geldi. Deprem çevre ilçelerde ve Urfa’da da hissedildi. Depremin ardından bazı yurttaşlar evlerinden sokaklara indi.

Amerikan Deprem Araştırma Merkezi (USGS) ise Samsat merkezli depremin derinliğini 4 kilometre olarak açıklarken büyüklüğünü ise 5.2 olarak ölçtü.

Depremin ardından bir saatte büyüklükleri 1,4 ile 2,7 arasında değişen 8 artçı sarsıntı yaşandı. Bu arada, depremin etkisiyle ilçe merkezi ve köylerdeki bazı binalarda hasar oluştu. Sarsıntı anında panikleyen bazı yurttaşlara da 112 Acil Servis ekipleri müdahale etti.

Kaymakam: Herhangi bir sıkıntı yok
Samsat Kaymakamı Sedat Sezik, Samsat ve köylerinde can kaybının yaşanmadığını, 13 hafif yaralı olduğunu ve can kaybının olmadığını söyledi.

Samsat ilçesinde 2 Mart 2017 tarihinde 5,5 büyüklüğünde deprem meydana gelmişti. Peşinden çok sayıda artçı depremin de yaşandığı ilçede gerçekleştirilen hasar tespit çalışmalarında, Samsat merkez ve köylerinde 2 bin 48 yapının bin 289’unun ağır hasarlı, 168’inin orta hasarlı, 542’sinin de az hasarlı veya hasarsız olduğu, buna göre ilçe merkezindeki yapıların yüzde 78’inin, köylerdeki yapıların ise yüzde 69,5’inin ağır hasarlı olduğu belirlenmişti.

Depremzedelerden Ali Yılmaz, yaptığı açıklamada, sarsıntılar nedeniyle babasına ait evin kolonlarında hasar oluştuğunu dile getirdi. Geçen yılki depremi de yaşadığını anlatan Yılmaz, korktuklarını ifade ederek, ilçenin başka bir yere taşınmasını istediklerini belirtti.

Kapıyı kırıp kurtardılar
Yılmaz, “90 yaşındaki annemle babamın yaşadığı evde zarar var. Adıyaman merkezde yaşıyordum, depremi duyunca nasıl geldiğimi inanın hatırlamıyorum. Annem ve babam evde mahsur kalmıştı, sağ olsunlar kapıyı kırıp kurtarmışlar.” dedi. İlçe esnafından Mustafa Yakaryılmaz da deprem sırasında panik yaşadıklarını ifade etti.

Tek tesellilerinin can kaybı yaşanmaması olduğunu söyleyen Yakaryılmaz, “Zaten evlerimizin çoğu boştu, kalanlar da darbe yedi. Geçen seneden beri evlere girmiyorduk. Ayakta kalan evler de gitti. Mağduruz ama Allah’tan gelene yapacak bir şey yok.” diye konuştu.

150 küçükbaş hayvan öldü
Samsat ilçe merkezi Yavuzselim Mahallesinde Hacı Berk’e ait iki katlı ev yıkıldı. Ahır olarak kullanılan evin alt katında bulunan 150 küçükbaş hayvan yıkılan evin altında kaldı.

AFAD ve İtfaiye ekipleri küçükbaş hayvanları canlı olarak kurtarmak için uzun uğraşlar verdi. Küçükbaş hayvanlara ulaşmak için iş makineleriyle delik açıldı. Ekipler ahıra ulaştı ancak içindeki hayvanların öldüğünü gördü. Ekipler 3 adet küçükbaş hayvanı canlı olarak kurtarabildi.

Binali Yıldırım’dan açıklama
Başbakan Binali Yıldırım, İspanya ziyareti öncesinde Ankara Esenboğa Havalimanı’nda Adıyaman’ın Samsat ilçesinde meydana gelen depreme ilişkin, “Adıyaman’da meydana gelen depremden dolayı bölge halkına geçmiş olsun diliyorum. Güzel olan can kaybının olmaması. Bazı binalarda hasar var. Bununla ilgili gerekli çalışmalar başlatıldı” dedi.

Kaynak: Birgün